Poslanci doporučí zemědělskému výboru, aby neměnil podmínky fungování kožešinových farem. Samotný výbor bude o problematice rozhodovat na svém listopadovém jednání, řekl dnes předseda podvýboru Jan Volný. Na výbor se na konci prázdnin obrátil ministr zemědělství Marian Jurečka, od kterého chtějí aktivisté přípravu novely, kterou by chovy kožešinových zvířat zakázal. Jurečka o tom jednal s aktivisty i s provozovateli farem.
"Nebylo by dobře, kdyby do toho stát vstupoval. Je to jako každé jiné podnikání. Veterináři dělají kontroly, říkají, že farmy splňují přísné podmínky. Nedoporučujeme tam dělat změnu," řekl dnes Volný.
Aktivisté na zákazu chovů dál trvají. Podle nich jsou jen dvě varianty - buď kožešinové farmy zůstanou a zvířata v nich budou strádat, anebo kožešinové farmy skončí. Jiná možnost není. Jak řekl předseda spolku OBRAZ (Obránci zvířat) Marek Voršilka, nyní zákaz kožešinových farem platí v deseti evropských zemích.
Mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal řekl, že veterináři letos nenašli u chovatelů kožešinových zvířat pochybení. Kontroly prováděli na jaře. Pouze u jednoho chovatele bylo odhaleno 22 zatajených klecí, které již neodpovídaly minimálním standardům pro chov hospodářských zvířat, řekl mluvčí. V klecích ale nebyla žádná zvířata.
Veterináři chovy kontrolují od roku 2013 dvakrát ročně, v letním období a v době kožkování. Navíc dělají mimořádné kontroly. V letech 2010 až 2013 nenašli v chovech žádnou závadu. Loni bylo provedeno 22 kontrol, z toho dvě objevily závady. Šlo o nevhodné rozměry chovných klecí pro zvířata, uvedl mluvčí.
V Česku je nyní jedenáct aktivních chovů. Okolo roku 2000 bylo v České republice zhruba 26 chovů, od té doby jich postupně ubývá. Chovy ukončují činnost zejména z ekonomických důvodů, ale nezanedbatelný vliv mají také aktivisté a ochranáři zvířat, kteří svými aktivitami v některých případech chovy poškozují, dodal mluvčí.*