Na více než polovině toků v povodí řek Moravy a Dyje naměřili letos vodohospodáři nadlimitní množství fosforu. Ten se do vody dostává především vypouštěním nečistot. Situace se rok od roku mírně zhoršuje. Uvedl to generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Podle něj je nutné zaměřit se na modernizaci čistíren odpadních vod a budování nových, hlavně v problematických místech.
Situaci zhoršilo letošní sucho, kdy byla koryta řek poloprázdná. Vyšší průtoky totiž napomáhají fosfor ředit. Pokud je fosforu v povrchové vodě příliš mnoho, napomáhá to růstu sinic a řas, které kvalitu vody ještě více zhoršují.
Podnik má ve své správě toky na Moravě, kvalitu vody monitoruje na 350 místech. K tokům nejvíce znečištěným fosforem patří například Kyjovka u Kyjova a Haná u Vyškova. Naopak nejčistší jsou toky v Jeseníkách a Beskydech.
Podle zákona by množství fosforu v povrchové vodě nemělo překročit 0,15 mikrogramu této látky na litr. Více než polovina monitorovaných míst hlásí překročení tohoto limitu, třetina je v pořádku a zbytek se pohybuje těsně nad zákonnou hranicí.
Hodovský zdůraznil, že je nutné ještě důsledněji kontrolovat, kde se fosfor do řek dostává. Podle něj je kvalitnější čištění vody jedinou možností, jak zhoršujícímu se stavu zamezit.*