Ministerstvo životního prostředí chce snížit poplatky za vynětí půdy z půdního fondu

Ministerstvo životního prostředí chce, aby se poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu pro rodinné domy snížily, nikoliv rušily. Předložilo proto pozměňovací návrh k projednávanému zákonu o ochraně zemědělského půdního fondu, kterým se poslanci zabývají ve výborech.

Z důvodové zprávy k ministerskému návrhu vyplývá, že lidé by na poplatku měli zaplatit za dům o ploše 200 metrů čtverečních maximálně 36 tisíc korun. Maximální odvod za metr čtvereční by měl být podle resortu řízeného ministrem Richardem Brabcem 180 korun. U staveb domů by se tak neměla zohledňovat ekologická váha prostředí, ve kterém se má stavět.

Sněmovna na konci září podpořila návrh opozičních poslanců, aby se u pozemků pro bytovou výstavbu nemuselo za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu platit vůbec nic. Mělo jít o případy, kdy na pozemcích umožňují bytovou výstavbu územní plány. Poslanci podpořili návrh i přes nesouhlas vlády.

Vláda argumentovala mimo jiné tím, že návrh je jen obtížně slučitelný s právem EU, protože osvobození od odvodů představuje veřejnou podporu, kterou upravuje unijní právo. Vláda také uvedla, že rozsáhlé plošné vyjmutí určité oblasti znamená vedle osvobození od poplatků i to, že takový zábor nebude veřejná správa posuzovat ani z hlediska ochrany zemědělského půdního fondu. Sněmovní výbor pro životní prostředí dal ve středu přednost ministerským změnám.

Poplatky by podle opoziční předlohy neměly odvádět ani kraje a obce při výstavbě silnic, osvobozeny by byly i veřejně prospěšné stavby, tedy třeba školy nebo hřiště. U staveb pozemních komunikací nemusí poplatek hradit stát, naproti tomu kraje a obce ho musí zaplatit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down