Dovoz vajec vzrostl v říjnu o čtvrtinu

Dovoz vajec do České republiky v říjnu meziměsíčně vzrostl skoro o čtvrtinu na 44,5 milionu kusů. V září jich dovozci přivezli 34 milionů. Vyplývá to z aktuálních dat Státní veterinární správy. Nejčastěji se do ČR dováží vejce z Polska, Slovenska a Německa.

Do České republiky se v říjnu většinou dovezla vejce z Polska (65 procent), dále pak ze Slovenska (15 procent) a z Německa.

Podle drůbežářů jsou hlavním důvodem nízké dumpingové ceny, které podrážejí české výrobce. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stálo v říjnu vejce v průměru 2,90 Kč, zatímco před rokem 3,20 koruny.

Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé se často i v obchodních řetězcích stává, že krabička vajec je označená jako česká, uvnitř jsou však vejce z Polska i s polským kódem. Tak označená vejce prý nalezla například v Tescu. Podle mluvčího tohoto řetězce Václava Koukolíčka je však taková situace v pořádku, na krabičce podle něj musí být číslo balírny či třídírny, kde byla vejce zabalena.

První číslo na vejci označuje, o jakou metodu způsobu chovu drůbeže jde, dále je na něm písmeny označení země původu a pak registrační číslo chovu. Pokud jde o chov v ekologickém zemědělství, je první číslo kódu 0. Pokud jde o chov ve volném výběhu, značí se 1, dvojka znamená chov v halách na podestýlce a trojka chovy v obohacených klecích.

Podle Dlouhé má ale unie i indicie, že se do ČR dostávají vejce, které se označí až na našem území.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down