Závazky pro dohodu o klimatu předložily skoro všechny země

Jen několik zemí nepředložilo na konferenci OSN o klimatických změnách v Paříži žádné závazky pro plánovanou dohodu o snižování emisí skleníkových plynů. Některé z těchto zemí sužuje vleklý válečný konflikt, jiné se vzpamatovávají z přírodních katastrof a další jednoduše s dohodou ideologicky nesouhlasí.

Představitelé OSN uvedli, že obdrželi závazky od 184 ze 195 zemí, které ratifikovaly Rámcovou úmluvu OSN o změně klimatu. Mezi těmi, kdo závazky nepředstavili, jsou válčící Sýrie, Severní Korea, či nestabilní Libye. Nepřipojil se ani Nepál, který se letos vypořádává s následky ničivého zemětřesení. Závazky nepředložily také některé socialistické země Latinské Ameriky, podle nichž je zlepšení světového ovzduší úkolem vyspělých západních zemí. Největšími zeměmi, které ještě nezveřejnily své závazky, jsou Uzbekistán a Venezuela. Venezuelský ministr životního prostředí Guillermo Barreto ve čtvrtek řekl, že země své závazky zatím nepublikovala a čeká, dokud nebudou známy závazky bohatých zemí.

Některé státy naopak navzdory všem možným překážkám závazky vypracovaly. To je případ Afghánistánu, který trápí vleklá občanská válka. Jedním z posledních států, které dokument předložily, bylo Niue, malý pacifický ostrovní národ s asi 1400 obyvateli.

Premiér Bohuslav Sobotka na úvod klimatické konference OSN v Paříži potvrdil závazek České republiky do roku 2030 dále snížit emise skleníkových plynů nejméně o 40 procent ve srovnání s rokem 1990.

Sobotka rovněž připomněl, že ČR podpořila klimatická opatření v nejméně rozvinutých a obzvlášť zranitelných zemích tím, že poskytla pět milionů dolarů pro Zelený klimatický fond a další dva miliony dala na německý program klimatického financování CF Ready.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down