Na základě údajů o rostoucím inkasu spotřební daně z lihu v letech 2014 a 2015 je možné tvrdit, že se černý trh s alkoholem zmenšil. Klesly i související daňové úniky. Jejich riziko u tohoto zboží je nižší než v roce 2012, tedy před metanolovou aférou. Uvedla to dnes na semináři ve sněmovně náměstkyně ministra financí Alena Schillerová v rámci tématu Tři roky po metanolové aféře.
Generální ředitel celní správy Petr Kašpar řekl, že celníci loni vybrali na spotřební dani z lihu přes sedm miliard korun. To je podle něj rekord od roku 2004.
Prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Pavel Dvořáček konstatoval, že výběr daní roste hlavně díky novým zákonům a důslednému přístupu celní správy. Díky přístupu státní správy a změnám zákonů se černý trh s alkoholem podle něj snížil na úroveň do deseti procent. Výběr spotřební daně roste i při poklesu nebo stagnaci oficiální spotřeby alkoholu, což podle něj ukazuje přesun spotřebitelské poptávky směrem k legální produkci.
Vláda už loni v návrhu státního závěrečného účtu za rok 2014 uvedla, že poptávka zákazníků po lihovinách pochybného nebo neznámého původu klesla a stejně tak se výrazně omezila jejich nabídka. Chování části spotřebitelů se změnilo a víc než v minulosti dávají přednost nákupu lihovin z bezproblémových zdrojů, jako jsou kamenné obchody nebo obchodní řetězce.
Unie výrobců a dovozců lihu však poukazuje na to, že nedovolená příprava lihovin je stále jen přestupkem. Chce, aby se z ní stal opět trestný čin a považuje to za nejdůležitější prvek ochrany spotřebitele a nejúčinnější omezení černého trhu s alkoholem. Podle unie je stále možné koupit si alkohol za cenu nižší, než je prostý součet spotřební daně a DPH.*