Vážně chce Ministerstvo zemědělství pod pokutou třicet tisíc korun zakázat vstup do lesa? To už se tam nesmí na procházky nebo sbírat houby? Přesně tohle by si mohl pomyslet v posledních dnech čtenář nad některými titulky z novin. Takže, co Ministerstvo zemědělství ve skutečnosti navrhuje v novele zákona o myslivosti ohledně zákazu vstupu do lesa? Na to dále odpovídá v komentáři ministr zemědělství Marina Jurečka.
Podle ministra Jurečky jde o jedinou věc: zvýšit maximální možnou hranici pokuty za jeho porušení z dosavadních deseti tisíc korun, jak to platí od roku 2001, tedy už patnáct let, na třicet tisíc korun. To je vše, jinak se nemění nic. Lesy se pro nikoho neuzavírají.
Zákaz nebo omezení vstupu není žádný naschvál, kterým by chtěli úřednici šikanovat návštěvníky lesů a krajiny obecně. Tato omezení se používají jen ve velmi výjimečných případech a musí být odůvodněná. Slouží totiž k ochraně života a zdraví houbařů a výletníků, ale také k ochraně zvěře. Omezení nebo zákaz může vydat obec s rozšířenou působností pro jednu honitbu nebo její část například v době lovů, aby při něm nebyli turisté zraněni. Opatření může platit v některých specifických lokalitách také v době, kdy zvěř hnízdí nebo odchová mladé, aby je lidé neplašili a zbytečně tím nezpůsobili smrt mláďat.
Zákaz nebo omezení vydává obec s rozšířenou působností poté, co posoudí oprávněnost žádosti uživatele honitby, což je například místní myslivecké sdružení. Pokud opatření vydá, může platit jen na omezenou část honitby, na určitou roční dobu nebo na některé dny či hodiny v týdnu. Nařízení může mít například i takovou podobu, že pouze nařizuje návštěvníkům nepouštět se mimo vyznačené turistické trasy. Na vlastníky, nájemce, případně pachtýře honebních pozemků se opatření nevztahuje, ti mohou dál v lese vykonávat hospodářskou činnost.
Proti vydání opatření může kdokoliv podat do 30 dní odůvodněné námitky. V praxi platí, že informaci o zákazu nebo omezení vyvěsí uživatel honitby na cedule na stezkách u vstupu do lesa, aby byli všichni upozorněni, jaká pravidla v honitbě platí. Tak to funguje léta, na tom není nic nového.
Důležité je uvědomit si, že v České republice je přibližně 5800 honiteb, ročně se vydá zákazů nebo omezení vstupu jen maximálně pro pár desítek z nich. Takže na houby a výlet do lesa lze bez obav vyrazit. Samozřejmě, s nutnou dávkou opatrnosti a ohleduplnosti, jak by se měl každý člověk v přírodě chovat, poznamenává v komentáři Jurečka.*
Dobrý den,
píšete, že toto omezení budete využívat jen ve velmi výjimečných případech a musí být odůvodněná, ale redaktorem TV Prima bylo sděleno, že zákaz může být až 30 dnů.
Co turisté??? , přehlédneme ceduli a dostaneme pokutu 30000Kč, kde žijeme??
No myslel jsem si, že KDU spoléhá na selský rozum, ale dnes už vím, že někomu zase schází totalita..!!! a buzerace lidí.
Jsem velmi zklamán. Je to jako v pohádce, budeme chodit zpívat do království krále Miloslava.
Děkuji uctivě za Váš čas.
S přáním lepších dnů
Dvořík Pavel
Pár lidí hospodařících na společném majetku omezuje většinovou část veřejnosti ve prospěch vyvražďování zvěře.
Nevím proč tak negativně reagujete na toto omezení. Pokud by platila pravidla určité slušnosti a zodpovědnosti o pohybu v lese pak by toto bylo zbytečné. Ale pokud v lese potkáváte houbaře či pejskaře ještě ve večerních hodinách, pak se nemůžete divit tomu, že dojde k podobnému omezení.
a co chudaci rybari a koupani lidi ve vodnich nadrzich. Cekam ze nas zakaz koupani nemine.