Tuzemská produkce květin loni vzrostla meziročně o 4,3 procenta na rekordní 2,095 miliardy korun. Prodej květin se zvýšil druhým rokem po sobě. Opět mu pomohlo teplé počasí i rostoucí ochota Čechů utrácet za květiny, která ale zároveň zvýšila jejich dovoz. Uvedl to na dnes zahájení jarní etapy mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc předseda Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák.
Tuzemská produkce loni vzrostla o 4,3 procenta a dovoz květin dokonce o více než 14 procent. Svědčí to o tom, že důsledky hospodářské krize už zřejmě odezněly a lidé začínají mít peníze i na květiny, uvedl Horák. Dovoz květin vzrostl na 2,8 miliardy korun. Čeští pěstitelé květin vyvezli zboží v hodnotě 453 milionů korun, export se meziročně zvýšil o pět procent, dodal.
Nejvíc květin bylo loni do Česka dovezeno z Nizozemska, Německa a Dánska. Naopak čeští pěstitelé květin exportovali především do Německa, na Slovensko a do Rakouska. V Česku se pěstují hlavně balkonové a záhonové květiny, primule, chryzantémy, bramboříky a vánoční hvězdy. České firmy svou produkcí uspokojí zhruba polovinu tuzemského trhu.
Prodejní sezóna květin byla v roce 2014 i loni díky teplému počasí delší než v předchozích letech, kdy byly zimy více chladné. Lidé tak mohli květiny nakupovat od začátku roku, řekl Horák. Podle něj suché počasí sice loni květinářům zvýšilo náklady především na zavlažování, ale škody nebyly značné.
Horák upozornil, že zatímco české domácnosti útraty za květiny postupně zvyšují a jeden obyvatel za květiny loni utratil v průměru 991 korun, tak samosprávy investice do veřejné zeleně drží na uzdě. Domnívá se, že města a obce na květinové výzdobě dost šetří a jsou tam stále velké rezervy.*