Zemědělci na Plzeňsku nevidí zatím letošek dobře

Zemědělci v Plzeňském kraji zatím nevidí letošní rok příliš dobře. Obilniám chybí vláha a jejich ceny stále klesají. V porovnání s loňským rokem se to zatím jeví hůře než loni, kdy byla situace velmi špatná. Uvedl to předseda Zemědělského družstva vlastníků Štichovice Václav Bulín. Pěstební plochy obilnin i řepky zůstaly v regionu na loňské výměře. Žně by měly v Plzeňském kraji začít nejdříve na konci června, spíše začátkem července.

Hlavně nedostatek vláhy omezuje růst i kvalitu. Od minulého týdne jsou navíc ranní mrazíky, které nemají takový vliv na obilniny, ale zpomalují růst píce, tedy trávy a vojtěšky.  Ceny obilovin i řepky byly podle Bulína i předsedy krajské agrární komory Jaroslava Šímy po loňských žních příznivé, v prosinci ale začaly klesat. "Propad u pšenice i ječmene je oproti žním 700 až 800 korun na tunu," uvedli. To platí u krmných i potravinářských druhů. Krmný ječmen loni stál 3800 korun za tunu, nyní 3100 korun.  Potravinářská pšenice se podle Šímy prodává za 3300 až 3500 Kč/t, u vysoce kvalitní je cena 3600 Kč/t. "To je o 800 korun pod tím, než by měla pšenice stát," řekl. Řepka byla před několika týdny na téměř 9000 Kč/t, ale v posledních dnech se zvedla na více než 10 000 Kč/t; což už není prodělečné. Propad u cen obilovin je podle Bulína dán tím, že Německo je také plné obilí, není kam ho vyvézt a zpracování je omezené. Také Šíma tvrdí, že české ceny jsou dány světovým trhem. "Produkce obilí je tak zatím na úrovni nákladů a není zisková," řekl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down