Ministerstvo životního prostředí schválilo 393 projektů zaměřených na vybudování či zlepšení zařízení pro sběr, třídění a úpravu odpadů, na odstranění starých ekologických zátěží a protipovodňová opatření. Žadatelé z řad obcí, měst, dobrovolných svazků obcí, ale i krajů, správců toků či podnikatelských subjektů si tak rozdělí z prostředků operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 2014–2020 dotaci 2,1 mld. Kč.
Finanční příspěvek z evropských fondů získá celkem 390 projektů přihlášených v 3., 4., 5. a 7. výzvě OPŽP. Nejvíce žádostí Státní fond životního prostředí ČR obdržel na projekty se zaměřením na odpady a materiálové toky, ekologické zátěže a rizika. Fond zde konkrétně přijal 465 žádostí za 2,06 mld. Kč. Na projekty na protipovodňová opatření nebo na preventivní protipovodňovou ochranu si žadatelé řekli o dotaci přes jednu miliardu korun. Žádosti mohli zájemci z řad obcí, měst, dobrovolných svazků obcí, ale i krajů, správců toků či podnikatelských subjektů podávat od 14. srpna do 13. listopadu 2015.
„Z aktuálně schválené částky půjde přes 1,6 mld. Kč na výstavbu a modernizaci zařízení pro sběr, třídění a úpravu odpadů, na výstavbu a modernizaci sběrných dvorů nebo kompostáren. Dále také na zpracování analýz rizik kontaminovaných nebo potenciálně kontaminovaných lokalit a jejich sanaci,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.
V oblasti vodohospodářství dotace poputuje zejména na projekty zaměřené na budování a rozšíření varovných, hlásných, předpovědních a výstražných systémů na lokální úrovni a digitálních povodňových plánů. Finanční podporu získají také projekty na stabilizaci a sanaci svahových nestabilit. Z dotačních titulů financovaných z evropských nebo národních prostředků se MŽP zaměřuje na podporu komplexních opatření. Ta zahrnují jak předcházení rizik povodní, tak i řešení, která co nejvíce minimalizují škody v případě, že povodeň nastane. Rovněž sem patří náprava následků například v případě vzniku svahových nestabilit.*