Nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě patrně Sněmovna schválí bez radikálnějších změn, které navrhli někteří poslanci. Vyplývá to z dnešního doporučení výboru pro životní prostředí, jenž pozměňovací návrhy projednával. V dolní komoře by neměl uspět ani požadavek na zamítnutí vládní novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
Sněmovna by podle doporučení výboru neměla přijmout návrh na vypuštění pasáže, podle níž je dlouhodobým cílem ochrany národních parků i "zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů", protože to podle poslance Zahradníka znamená bezzásahovost. Bez podpory výboru zůstal i další jeho návrh, podle něhož by i v nejcennějších částech parků byly možné zásahy "za účelem ochrany, obnovy a podpory ekologické stability lesních ekosystémů", což může mířit na boj s kůrovcem.
Dolní komora by podle doporučení výboru neměla schválit ani návrh poslance Jiřího Junka, podle kterého by přírodní zóna musela tvořit v různých časových horizontech více než polovinu rozlohy národních parků. Například u Šumavy by se tohoto stavu muselo dosáhnout do 18 let. Už při prvním vymezení zón by území zařazené do nejcennější části Šumavy muselo tvořit nejméně 29 procent rozlohy parku. Junek ve výboru neprosadil ani to, aby nejvíce chráněné přírodní zóny nebylo do budoucna možné přeřazovat do méně cenných zón. Předloha předpokládá čtyři.
Výbor naopak podpořil jiný Junkův návrh, podle kterého by stát nesměl v národních parcích prodávat žádné pozemky. Zahradník neuspěl s požadavkem na zrušení předkupního práva státu i k pozemkům, které je možné podle územního plánu obcí zastavět, nejen k těm, které jsou v už zastavěném území. Sněmovna by neměla podpořit ani návrh Petra Bendla na úplné zrušení předkupního práva státu na pozemky v národních parcích, v rezervacích a na územích přírodních památek.*