Veterináři letos zatím zadrželi přes 120 tun potravin z dovozu, meziročně o třetinu více. Převažovalo maso a produkty rybolovu, šlo i o 20 tun mléčných výrobků nebo několik set tisíc vajec. Většina prohřešků byla administrativního rázu, potraviny byly buď špatně označené, chyběly jim řádné dokumenty nebo nebyl jejich dovoz nahlášený. Část potravin veterináři odstranili, část vrátili do země původu. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.
Do poloviny června společně s celníky provedli 192 kontrol na cestě, ve více než čtvrtině objevili závady. Na ně navázalo dalších 84 kontrol v místě, kam zásilky dorazily. Tam zjistili pochybení u 48 z 84 kontrol. Kromě společných kontrol s celníky zkoumají veterináři dovozové zásilky i průběžně. Letos bylo zatím takových kontrol v místě určení více než 3300.
Jeden z nejnovějších prohřešků objevili veterináři v třídírně vajec v Praze 9, odkud na základě kontroly vrátili do Polska 160 000 vajec. Část vrácených vajec nebyla označena vůbec, část byla označena částečně, nečitelně či neúplně. Vejce proto nemohla být puštěna na trh," vysvětlil mluvčí veterinářů. Problém veterináři objevili už při přepravě vajec, na místo kontrolovaný kamion doprovodila úřední veterinární lékařka. Část dovezených vajec byla označená řádně.
Na konci května veterináři informovali o tom, že pozastavili prodej přes půl milionu vajec z Polska, jejichž import řetězec Kaufland veterinářům nenahlásil. Na zvětšený objem dovozů si již stěžovali i čeští producenti vajec a vepřového masa.
V březnu pak také například veterináři informovali, že spolu s celníky a finanční správou například zabavili ve Zlínském kraji 23 tun mražených kuřecích prsou z Brazílie. V Olomouckém kraji pak zabavili přibližně 540 000 kusů vajec z Polska.*