Pokud urychleně nepřistoupíme k úpravě legislativy a neomezíme nekontrolovatelnou expanzi zahraničních řetězců v ČR, čeká české obchodníky, zemědělce i výrobce těžká budoucnost a postupná likvidace. S takovým varováním vystoupili v Poslanecké sněmovně zástupci Asociace českého tradičního obchodu a předložili i návrh řešení, která by mohla neblahý budoucí vývoj zvrátit. Podle asociace by měl obchodník s významnou tržní sílou platit daň z obratu, pokud by jeho maloobchodní obrat na českém trhu realizovaný v jeho obchodech přesáhl celkový obrat 60 mld. Kč.
„Vývoj maloobchodu v České republice v současné době postrádá jakoukoliv koncepci budoucího vývoje. Nikdo neřeší, kam by se obchod měl ubírat, což může mít pro českou ekonomiku, obchodníky, producenty, výrobce i zákazníky velmi neblahé až fatální důsledky,“ varuje před reálnou hrozbou vývoje českého obchodu Ing. Zdeněk Juračka, předseda AČTO. Z pohledu ekonomického vývoje lze zaznamenat postupnou restrukturalizaci na českém trhu. Lze předpokládat, že některý z dalších současných řetězců ČR opustí. Zbývající se o trh podělí, lze očekávat další posílení výše jejich obratu. Postiženi budou v prvé řadě tradiční české maloobchodní sítě a družstva i drobní prodejci. Těmto logickým a postupným změnám nebudou moci čelit zemědělci a většina zpracovatelů a dodavatelů. Udrží se opět pouze nadnárodní korporace.
AČTO proto nabídlo řešení, která by mohla katastrofickému scénáři zabránit. Obchodník, subjekt významné tržní síly, působící na trhu v ČR, jehož maloobchodní obrat na českém trhu, realizovaný v jeho obchodech, přesáhne celkovou výši obratu 60 mld. Kč, by měl platit jakousi „daň z obratu“, vyplývající z jeho významné tržní síly ve výši například 7 % z každé realizované 1 Kč nad tuto částku. Obchodníci, kteří jsou propojeni (společným vlastníkem, či jiným způsobem), by platili tuto daň, pokud jejich obrat společně přesáhne například částku 100 mld. Kč.*