Správa Národního parku Šumava chce v příštích pěti letech obnovit více než tisíc hektarů mokřadů a rašelinišť. Náklady budou několik desítek milionů korun. Pokud správa uspěje s žádostí o dotaci, začne se s pracemi už v příštím roce. Sdělil to mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.
"Revitalizací by měly projít např. rašeliniště a mokřady v okolí Filipovy Huti a Modravy, v kotlině Křemelné nebo na Stožecku a v okolí Českých Žlebů," uvedla botanička Správy NP Šumava Iva Bufková. Podle představitelů šumavského národního parku bude mít obnova drobných mokřadů v krajině i malých vodních toků klíčový význam v boji proti suchu. V uplynulých letech proto v Správa NP zavodnila 610 hektarů mokřadů, obnovila více než pět kilometrů přírodních vodních toků a zrušila 62 kilometrů odvodňovacích kanálů.
V závěru května pak slavnostně představila obnovené úseky Žlebského a Jedlového potoka. Regenerace se dočkaly i vysušené mokřady v jejich okolí. Oba potoky tečou těsně u hranic národního parku poblíž Volar. "V minulosti byly napřímeny a svedeny do hlubokého kanálu, který rychle odváděl vodu z území a brzdil její zasakování do půdy. Také okolní mokřady byly kdysi vysušeny pomocí povrchových i zatrubněných drenáží, což způsobilo silný pokles hladiny podzemní vody," sdělila Bufková.
Náklady na obnovu obou potoků činily zhruba 5,6 milionu korun, projekt byl financován z evropských dotací. Potoky už mají zpět svou původní podobu. Velmi rychle byly také osídleny pstruhy, kteří jsou důležitým mezičlánkem pro vývoj larev místní mimořádně vzácné škeble perlorodky říční.*