Platí zákaz dovozu a vývozu vybraných invazních druhů rostlin a živočichů

V České i ostatních zemích Evropské unie dnes začíná platit unijní směrnice, podle níž mají členské země přísněji chránit své území před pronikáním nepůvodních a invazivních přírodních druhů. Seznam zakázaných živočichů a rostlin v červenci schválila Evropská komise, druhy ze seznamu by mohly při přemnožení ohrožovat biologickou rozmanitost nebo ekosystémy. Zda se do ČR nedovážejí nepůvodní druhy, začnou dnes na pražském ruzyňském letišti kontrolovat veterináři.

Směrnici předloni schválil Evropský parlament, nařízením chtěl přispět k poklesu hospodářských a ekologických škod, které podle něj agresivní druhy zvířat, rostlin a hmyzu působí na evropském území. Škody v celé EU jsou podle odůvodnění návrhu minimálně 12 miliard eur (asi 325 miliard Kč) za rok. Kritici se obávají, že směrnice může vést k omezování práv na dovoz hojně rozšířených exotických zvířat.

Na seznamu zakázaných živočichů je například želva nádherná, skokan volský, veverka liščí, veverka popelavá, nutrie, jihoamerická šelma nosál červený, mýval severní, některé ryby, ptáci, korýši a bezobratlí živočichové. Pokuty pro dovozce budou mezi 20 000 korun u fyzické osoby a jedním milionem u právnických osob. Zadržená zvířata se budou vracet do země původu, utracení zákon sice umožňuje, ale jde o krajní možnost. Veškeré poplatky a náklady kolem zadržené zásilky má platit člověk, který je za ni zodpovědný.

Podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na seznamu chybí některé nepůvodní planě rostoucí rostliny a volně žijící živočichové, kteří už v Česku rozšíření jsou a působí újmy přírodě, hospodářství i lidskému zdraví. Česko je plánuje zařadit na svůj vlastní národní seznam zakázaných druhů. Jde například o bolševník velkolepý, rostliny křídlatky, ambrózii peřenolistou produkující nebezpečné alergeny, norka amerického a psíka mývalovitého.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down