Pivovary v Olomouckém kraji letos zatím hlásí stejný nebo i vyšší prodej piva než v loňském roce, který byl z pohledu tuzemské produkce piva úspěšný. Spotřebě piva letos pomohly inovace a také příznivé počasí, shodují se ředitelé pivovarů v Přerově, Litovli a Hanušovicích.
Více než šestiprocentní nárůst prodeje měl za prvních šest letošních měsíců Pivovar Litovel. V prvním pololetí prodal 86 300 hektolitrů piva, meziročně o 5100 hektolitrů více. Podle ředitele Pivovaru Litovel Lumíra Hynečka k příznivému vývoji přispěl nový design jejich lahví i přepravek, které jsou aktuálně moderní a lehčí. Ale i to, že lidé stále častěji kupují regionální výrobky s tradicí, ke kterým litovelské pivo patří. Konzumaci piva navíc nahrávalo i počasí, řekl.
Vyšší prodej má také Pivovar Holba z Hanušovic na Šumpersku. Za prvních pět měsíců letošního roku prodal 125 489 hektolitrů piva, meziročně o pět procent více. Podle mluvčí Pivovaru Holba Hany Matulové přispělo teplé počasí k tomu, že se zaplnily zahrádky a provozovatelé restaurací ve výletních místech prodávají až několikanásobně piva více.
Prodej Pivovaru Holba vzrostl i v červnu. V závěru šestého měsíce pivovar denně prodal přes 2000 hektolitrů piva, což je více než dvojnásobek ročního průměru. Majitelé restaurací si totiž vytvářeli zásoby na zahájení hlavní sezóny. Podařilo se navýšit prodeje nejen Holby stáčené do sudů, ale i lahví a plechovek, podotkla Matulová.
Zhruba stejný prodej piva jako loni má zatím Pivovar Zubr z Přerova, který za celý rok 2015 zvýšil výstav o šest procent z 240 000 hektolitrů v roce 2014 na 255 000 hektolitrů. Loňská produkce přerovského pivovaru tak byla nejvyšší za posledních několik let, vzrostl i prodej sudového piva.*