Žně se i v proměnlivém počasí posunuly do druhé poloviny. Zemědělci zatím posekali 61,4 procenta ploch základních obilnin, průměrný výnos téměř 6,4 tuny z hektaru je vyšší než loni i předloni touto dobou. Řepka je sklizena z 94,6 procenta ploch a výnos je také vyšší než loni. V loňském roce touto dobou bylo posekáno 97 procent ploch obilnin a sklizeň řepky už skončila. Týdeníku Zemědělec to sdělila mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.
K pondělku pěstitelé sklidili 776 100 hektarů základních obilovin s výnosem 6,37 tuny z hektaru. "Tento výnos je vyšší než dosahované vysoké výnosy, které byly zjištěny touto dobou v roce 2015 i 2014," uvedlo ministerstvo. V polovině srpna byl průběžný výnos loni 6,11 tuny a předloni 6,2 tuny z hektaru.
Z víc než 99 procent už je posekaný ozimý ječmen, jarní ječmen je pod střechou z víc než dvou třetin ploch a ozimá pšenice téměř z 60 procent. U všech těchto obilovin je hektarový výnos zatím vyšší než loni touto dobou. "Ostatní obilniny zatím zaostávají. Nejdále postoupila sklizeň u ozimého žita a tritikale, kde je sklizeno 43,9 procenta a 33,1 procenta ploch," oznámilo ministerstvo. Řepka je zatím svezena z 371 800 hektarů polí s výnosem 3,56 tuny z hektaru. Loni byl výnos nižší na úrovni 3,14 tuny.
Z krajů se do druhé poloviny žní dostala už většina, s méně než polovičním podílem sklizených ploch zaostává Karlovarský, Liberecký, Plzeňský a Jihočeský. Přes devět desetin polí osetých základními obilninami je sklizeno ve Zlínském a Jihomoravském kraji.
Výnosy jsou podle Agrární komory ČR dobré, kvalita obilovin je však nižší a s postupem sklizní se bude dále zhoršovat. Trh má podle Jiřího Felčárka z komory zájem o potravinářskou pšenici, problém je naopak s cenami krmného obilí. V některých letech stihnou zemědělci sklidit obilí do Národních dožínek, které se slaví na konci srpna.*