Sklizeň brambor se na vysočině rozbíhá pomaleji. Protáhly se žně a nynější teplé počasí by mohlo snížit kvalitu vybíraných hlíz. Sklízecí technika jezdí po polích hlavně dopoledne, dokud je půda chladnější. Po loňském propadu výnosů způsobeném suchem ale mají pěstitelé v tomto tradičně bramborářském kraji vyhlídky na dobrou úrodu. Hektarové výnosy konzumních brambor by měly být srovnatelné s dlouhodobým průměrem nebo lepší, řekl tajemník Českého bramborářského svazu (ČBS) Josef Králíček.
"Můžeme očekávat, že se výnosy budou pohybovat mezi 25 a 30 tunami," řekl. Sklizeň se na vysočině naplno rozjíždí tento týden. Bramborám na jídlo, které jsou zatím v brázdách, by už počasí ublížit nemělo. "Vegetace byla ukončena a porosty jsou připraveny ke sklizni," uvedl Králíček. Odrůdám pěstovaným pro výrobu škrobu ještě teplo a slunce pomáhá zvýšit obsah škrobu. "Za což budou samozřejmě škrobaři velmi rádi," řekl tajemník.
Zemědělské podniky na vysočině podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos nasázely brambory na 8302 hektarů, což představuje 35 procent bramborových polí v Česku. Na vysočině se pěstují později sklízené odrůdy, zatímco rané brambory dodávají hlavně pěstitelé na jižní Moravě a v Polabí. V těchto regionech ještě zbývá na polích skoro třetina brambor. Sklizeň brambor na vysočině zpravidla končí v říjnu.
Při dodávkách ve velkém teď dostávají čeští zemědělci za kilogram brambor zaplaceno od tří do 3,50 koruny. Importovaná produkce jim neškodí. "Co se týče dovozu, tak ta konkurence je minimální, ne-li žádná, protože například v Německu je cena pěstitele vyšší než u nás," uvedl Králíček.*