Veterináři letos do konce srpna provedli meziročně o tři procenta více kontrol v oblasti hygieny potravin. Bylo jich tak zhruba 24 000. Na polovinu klesla dozorová činnost v restauracích, naopak se o 90 procent zvýšila kontrola dovozů. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.
Pravomoc, díky které veterináři kontrolují stravovací zařízení, kde se zachází s potravinami živočišného původu, má SVS od loňského roku. Loni našli pochybení u více než sedminy provozů, letos se tento podíl zvýšil na 17 procent. Počet kontrol ale klesl o 49 procent na zhruba 2800.
Místo zjišťování závad v restauracích se veterináři letos zaměřili na zjišťování problémů u dovozových potravin. Státní veterinární správa v období od ledna do konce srpna letošního roku provedla bezmála 7000 kontrol v místě určení, což bylo meziročně téměř o 90 procent více, vysvětlil Pejchal. Podle něj v sedmi procentech případů byla zjištěná alespoň jedna závada.
Nejčastěji podnikatelé nenahlásili příchod zásilky, měli špatně označené výrobky či uváděli nepřesné nebo nepravdivé složení produktů. Za tyto prohřešky byly uloženy pravomocné pokuty za 1,5 milionu korun. V přibližně procentu případů šlo o dovoz zdravotně závadných potravin. Například šlo o kontaminaci bakteriemi salmonel, nebo o potraviny s parazity, či s nadlimitním množstvím těžkých kovů. Celkem bylo při kontrolách posouzeno 100 000 tun živočišných produktů a 30 milionů kusů vajec. Neuvolněno na trh z míst určení bylo celkem 283 tun potravin, sdělil mluvčí.
Veterináři kontrolovali také potraviny při přepravě, zapojili do nich také celníky a policii. "Každá čtvrtá kontrola vozidla přepravujícího živočišné produkty zjistila porušení legislativy. Rukama úředních veterinárních lékařů takto prošlo přibližně 2000 tun potravin a 3,5 milionu vajec. Nepropuštěno na trh v ČR bylo při těchto kontrolách 22 tun potravin a 500 000 vajec," přiblížil mluvčí. O více než pětinu se zvýšil počet kontrol potravin, které byly vyvážené z ČR. Veterináři jich letos provedli přibližně 3650.*