Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vloni zavedlo v obcích povinnost zajistit pro občany oddělený sběr bioodpadu. Díky ní Češi loni vytřídili o 92 tisíc tun bioodpadu více než v roce 2014. V roce 2015 kleslo množství komunálních odpadů ukládaných na skládky proti roku 2014 o 71,2 tisíce tun. Vyplývá to ze souhrnných dat produkce odpadů, která pro MŽP vyhodnocuje Cenia.
„Díky nové vyhlášce z loňského roku se podařilo zvýšit množství vytříděného bioodpadu na 417 tisíc tun. Je to o 92 tisíc tun více než za celý rok 2014, tedy před platností vyhlášky. Stále je však co zlepšovat. Obce a města mají možnost zlepšit a rozšířit své systémy na třídění a nakládání s odpadem z evropských dotací. Do roku 2015 vyčerpali všichni žadatelé 14 miliard korun z evropských fondů na zkvalitnění systému třídění a sběru odpadů. V ČR vznikly tisíce zařízení jako sběrné dvory, třídírny odpadů, bioplynové stanice nebo kompostárny. V současném operačním programu Životní prostředí je pro ně připraveno přes šest miliard korun korun," komentoval ministr Richard Brabec odpadová data za rok 2015.
Další postupné zlepšování třídění bioodpadu v ČR naznačuje obrovský zájem měst a obcí o dotace na zlepšení systémů pro sběr a třídění odpadů. „Výrazně vzrostly počty proplacených projektů za loňský rok a zejména za 64. výzvu, díky níž obce získaly 2,1 miliardy korun na takřka 1100 projektů, které zahrnují právě i kontejnery na tříděný odpad, včetně na bioodpad,“ dodal ředitel odboru odpadů MŽP Jaromír Manhart.
Třídění bioodpadu musí ČR výrazně zlepšit zejména s ohledem na evropskou legislativu a možné sankce Evropské komise, které ČR hrozí při neplnění závazků vyplývajících z evropských směrnic. Patří mezi ně vedle povinnosti všech členských států od roku 2015 třídit kovy i povinnost snížit ukládání biologicky rozložitelných komunálních odpadů na skládky o 50 % v roce 2013 a o 65 % v roce 2020 oproti výchozímu stavu v roce 1995.*