V České republice přibývá škol, které se snaží zlepšit stravovací programy svých jídelen. Přestávají vařit z polotovarů a náhražek a upřednostňují čerstvé a lokální suroviny. Vyšší kvalitu školního stravování dosud zavedly už přes dvě stovky škol, které vaří pro 40 tisíc dětí, žáků a studentů. Informoval o tom Radek Václavík za společnosti Botticelli s tím, že ke změně tyto jídelny inspirovala občanská iniciativa Skutečně zdravá škola a její bezplatné programy zaměřené na zlepšení úrovně stravování.
„Současná podoba spotřebního koše, určující kolik jakých potravin mají děti v rámci školního obědu sníst, neodpovídá výživovým požadavkům dnešních dětí. Jeho úpravu by si přálo i 90 procent kuchařek, které jsme oslovili v rámci našeho šetření. Usilujeme o změnu vyhlášky a navrhujeme nový koncept pravidel pro vaření v jídelnách. Namísto určování počtů gramů jednotlivých potravinových skupin spotřebního koše doporučujeme soustředit se na kvalitu potravin, jejich lokálnost a sezónnost, na chutné a atraktivní zpracování jídel,“ vysvětluje Tom Václavík z občanské iniciativy Skutečně zdravá škola.
Školy, které se do bezplatných programů zapojí, do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Obdobný přístup mají také školy bez vlastní kuchyně, které si nechávají jídla vařit u externích dodavatelů a poté je dováží do svých výdejen.
Dodržování systému nákupu kvalitních potravin a použitých surovin v programu Skutečně zdravá jídelna kontroluje nezávislá certifikační a inspekční společnost Bureau Veritas.*