Omezení růstu průměrné teploty na Zemi na 1,5 stupně Celsia, cíl pařížské dohody o klimatu, by zabránilo ekonomickým ztrátám v rozsahu dvanácti bilionů dolarů (304 bilionů Kč) neboli deseti procent světového HDP. Sdělila to OSN. Podle její studie, zveřejněné na klimatické konferenci v Marrákeši, by se ale do roku 2050 musely zrušit emise uhlíkových plynů a celý svět by přešel na obnovitelné energie.
Podle studie je taková změna dosažitelná. Pokud by se povedla, vzniklo by do roku 2030 o 68 procent více pracovních míst napojených na energetiku a 1,1 miliardy lidí bez elektřiny by měla přístup k čisté energii. To by vedlo ke značnému rozvoji. Omezení růstu průměrné teploty na 1,5 oC je klíčovým požadavkem ohrožených zemí, protože jen tato hodnota umožní našim lidem a životnímu prostředí přežít, uvedla zástupkyně Etiopie na konferenci OSN v Maroku. Jak pro rozvinuté, tak pro rozvojové země znamená limit 1,5 stupně možnost uchovat si ekonomický růst, řekl spoluautor studie Michiel Schaeffer.
Na loňské pařížské konferenci o klimatu byl dohodnut cíl snížení globálního oteplování o dva stupně oproti předindustriální době a smluvní strany se zavázaly, že budou usilovat o omezení nárůstu teploty o 1,5 stupně. Dohodu k dnešnímu dni ratifikovalo 110 zemí. Smlouva ale nemá žádný detailní časový plán nebo konkrétní cíle pro emise jednotlivých zemí. Podle institutu Germanwatch také zatím žádný z hlavních znečišťovatelů nenastoupil cestu ke splnění pařížského závazku.
Na klimatické konferenci v Marrákeši se jedná o finanční a technologické pomoci chudým zemím. Pokud by se všechny země držely závazku snižování globálního oteplování, byla by obnovitelná energie v roce 2050 levnější pětkrát nebo i více, uzavírá studie.*