Evropská komise navrhla členským státům cestu k tomu, aby za určitých podmínek mohly při výběru daně z přidané hodnoty (DPH) využívat obecný mechanismus přenesené daňové povinnosti. Informovala o tom komise v tiskové zprávě. O možnost použít mechanismus reverse charge už přes dva roky usiluje Česká republika, ministr financí Andrej Babiš ale nynější návrh kritizoval jako v podstatě nepoužitelný. Je ale dobře, že nějaký návrh existuje a ČR bude usilovat o jeho úpravy, vyplývá z ministrova vyjádření.
Dnešní jednání komise nezměnilo parametry návrhu, které pro takovou možnost kladou přísné podmínky a Česko by je nemuselo splnit.
Boj s úniky na DPH je jednou z priorit stávající komise, v celé Evropském unii se podle jejích údajů na dani nezaplatí skoro 170 miliard eur (asi 4,6 bilionu Kč). Unijní exekutiva ale dlouhodobě prosazuje řešení věci založené na místě původu zboží či služby. Už v minulosti bylo zjevné, že český návrh, o který má zájem také Rakousko, u ní podporu nemá.
Slib předložit do konce roku odpovídající návrh dal ministru Babišovi eurokomisař pro měnu, daně a cla Pierre Moscovici letos v červnu poté, co český ministr kvůli věci hrozil českým vetem jiných důležitých materiálů. Moscovici včera v tiskové zprávě uvedl, že komise plní jeho slib a zároveň nastavuje takové principy, které zajistí integritu vnitřního trhu.
Česko žádalo možnost spustit nejméně pětiletý pilotní projekt obecného mechanismu reverse charge, který by umožňoval jeho využití u transakcí nad 10 000 eur (270 000 Kč).
Základem systému přenesené daňové povinnosti je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele. Bránit má takzvaným karuselovým podvodům, kdy dodavatel daň neodvede a odběratel si ji nárokuje ve formě odpočtu. V současnosti může stát takový mechanismus použít jen na přesně daný počet rizikových komodit.
Komise ale včera neuvedla, zda může Česko žádaný pilotní projekt spustit. Navrhla místo toho novelu směrnice o DPH, k jejímuž přijetí bude potřeba jednomyslný souhlas všech členských zemí unie. Teprve poté bude moci kterýkoliv unijní stát požádat o možnost reverse charge využívat. Pokud by novela byla schválena v navržené podobě, platilo by, že žádající země by musela vykazovat o pět procent vyšší nedovýběr DPH, než je střední, tedy mediánová, hodnota pro celou unii. V EU je to nyní 10,4 procenta a hranice by tak byla na 15,4 procenta. Česká "VAT gap" je v současnosti odhadována na 16,14 procenta. Vzhledem k vývoji výběru daní je možné její snížení v době, kdy nyní navrhovaná pravidla po schválení skutečně začnou platit. A to bude zřejmě nejdříve v roce 2018.*