S opatrným optimismem hodnotí členské země Evropské unie stávající situaci na mléčném trhu. Uvedl to v tomto týdnu v Bruselu náměstek ministra zemědělství Jiří Šír. Ke stabilizaci trhu po konci mléčných kvót v roce 2015 musela pomoci mimořádná opatření Evropské komise, která pro chovatele v České republice znamenala podporu celkem ve výši více než miliarda korun.
Pokud nenastane nějaká nepředvídatelná situace, není podle Šíra třeba připravovat další zásahy. Opatření na podporu trhu, která se kromě mléka týkala také sektorů produkce vepřového masa a ovoce, zafungovala velmi dobře. Ceny v Evropské unii postupně rostou, upozornil Šír s tím, že podobný vývoj je pozorovatelný také v ČR, ačkoliv je "na chvostu" cenového vývoje.
Eurokomisař odpovědný za zemědělství Phil Hogan na tiskové konferenci podotkl, že diskuse o situaci na zemědělských trzích jsou trvalým bodem ministerských schůzek v letech 2015 a 2016. Informoval radu o aktuálním vývoji napříč sektory od mléka přes maso až k ovoci a zelenině.
Na jaře roku 2015 skončily kvóty na mléko. Farmáři tak mohou nyní produkovat mléka, kolik uznají za vhodné. Spolu s ruským embargem na dovoz mléčných výrobků z evropských zemí a poklesem poptávky také z jiných částí světa to ale v části členských zemí vedlo k výraznému poklesu cen.
Komise reagovala sérií opatření na podporu zemědělců. V prvním balíčku, který se týkal také produkce mléka, bylo v září 2015 pro ČR určeno přes jedenáct milionů eur, tedy asi 300 milionů korun. Praha si vyjednala možnost dorovnat stoprocentně tuto výši také z národního rozpočtu, celkem tedy bylo loni do konce dubna vyplaceno zemědělcům přes 600 milionů korun. Nový balíček z loňského léta celkově znamená pro české zemědělce asi 560 milionů Kč, kdy polovinu, asi 275 milionů Kč, tvoří evropské peníze.*