Vinaři mohou do konce února žádat o povolení na výsadbu nových ploch vinohradů. Loňský limit 178 hektarů, stejný jako letos, vyčerpali. Prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray doufá, že i letos bude možnost vybudování nových vinohradů využita. Také by chtěl, aby se v rozpočtu našly peníze například na podporu nákupu sazenic v nových vinohradech. To však podle ministra zemědělství Mariana Jurečky není možné.
Podle Nyitraye Ministerstvo zemědělství před časem slibovalo, že zkusí finančně podpořit i nové vinohrady. Podle Jurečky to však zakazuje evropská legislativa. Není možné, že bychom dávali peníze na sazenice nebo na sloupky, potvrdil ministr. Vinařský sektor podle něj získává už tak dost peněz, například v podpoře závlahových systémů nebo v technologiích na zpracovávání vína.
Povolení na novou výsadbu vinic loni získalo 184 pěstitelů révy. Celkem o novou výsadbu žádalo 190 zájemců. Letos v lednu evidoval stát 23 žádostí.
Od vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Opatření mělo vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od loňského roku se v Česku poprvé mohly rozšířit vinohrady o procento. Ke konci předloňského roku se réva vinná v ČR pěstovala na 17 678 hektarech.
Od předloňského prosince mohou vinaři například čerpat peníze v rozšířeném programu na obnovu vinic. Do roku 2018 je v něm zhruba 700 milionů korun.*