Sněmovna v prvním čtení podpořila návrh na snížení spotřební daně z piva. Sazby mají klesnout tak, aby se blížily úrovním před rokem 2010, kdy je Parlament zvýšil, aby stát získal více peněz do rozpočtu. Cílem snížení má být kromě jiného kompenzace restauracím za zavedení elektronické evidence tržeb. Vláda loni v prosinci tento návrh odmítla.
V návrhu je snížit základní sazbu spotřební daně z nynějších 32 na 26,80 Kč za hektolitr piva. Do roku 2010 byla sazba daně 24 Kč. Snížení sazeb navrhla i u malých nezávislých pivovarů, čímž chtěla podpořit tyto pivovary i rozvoj měst a okolních regionů. Podle vlády však návrh není zcela slučitelný s právem Evropské unie, protože spotřební daň je daň harmonizovaná v celé unii. Podle vlády by snížení základní sazby znamenalo u půllitru desetistupňového piva úsporu asi 0,30 Kč. Kabinet tak poukázal na to, že navrhované snížení nezaručuje pokles cen pro restaurace ani pro spotřebitele. Vláda odhaduje roční výpadek příjmů z daně v následujících letech na 800 milionů korun.
Vláda uvedla, že snížením spotřební daně z piva by vznikla nerovnost ve zdaňování spotřební daní, která by mohla být chápána jako nežádoucí signál o politické vůli ke snižování i jiných sazeb spotřebních daní, například u lihu, pohonných hmot nebo cigaret.
Zpravodaj k předloze a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek označil vládní zdůvodnění negativního stanoviska za nekvalifikované. Sazbu daně lze podle něj upravit tak, aby nebyla v rozporu s EU. Navíc podle něj není v silách žádného ministra financí odhadnout inkaso spotřební daně s přesností na jednu miliardu korun. Kritiku si vysloužil i poslední argument vlády o vytváření nerovnosti ve zdaňování spotřebních daní. To je podle něj možné jen u zaměnitelných výrobků.*