Vsetínská radnice zkouší bojovat proti přemnoženému jmelí na stromech pomocí speciálního postřiku. Zapojila se do pilotního projektu, v kraji se ho účastní i Zlín a Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. Díky postřiku jmelí odumře a upadne, metoda je rychlejší, levnější a šetrnější pro stromy, nemusí trpět častými ořezy. Uvedl to ve Vsetíně novinářům Jiří Poulík, vedoucí provozu společnosti Safe Trees z Rosic u Brna, která se zabývá také údržbou a hodnocením stromů.
Odumření a odpadnutí jmelí způsobí látka obsahující růstový regulátor využívaný v zemědělství. Pokud stromy nemají v době postřiku listy, nijak jim podle Poulíka neublíží. Jak řekl Poulík, v České republice je to novinka, začali ji aplikovat loni. V zahraničí se přípravek používá, například v USA již léta. Účinnost postřiku by měla být vidět na přelomu jara a léta.
Výhoda metody je podle něj také v tom, že zatímco po odřezání poloparazitní jmelí většinou na místě znovu naroste, po postřiku by se opětovný růst měl snížit o 70 procent. Metoda by měla být i levnější, ošetření většího stromu klasickým ořezem stojí podle Poulíka asi pět tisíc korun, využití postřiku vyjde na polovinu. Práce je také rychlejší.
Pracovníci firmy dnes ve Vsetíně ošetřili první dva stromy, lípu a jabloň, v dalších dnech je čeká ještě dalších osm stromů. Nejvíce jmelím trpí lípa srdčitá, je ho teď ve Zlínském a Moravskoslezském kraji mnoho, sdělil Poulík. Dodal, že se výsledky pilotního projektu vyhodnotí a poté se rozhodne, zda bude lepší plošně dát přednost postřiku před ořezem jmelí.
Nový způsob likvidace jmelí vyzkouší i zlínská radnice, v některých lokalitách je přemnožené. Metodu likvidace jmelí postřikem do budoucna zvažují ve Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm.*