Češi už se podle pivovarů nebojí zelených piv, nesmí být ale jen obarvená. V nápoji, který se v České republice začal hojně šířit před lety díky irskému svátku svatého Patrika, musí čeští zákazníci cítit bylinkové trestě. Unikátní zelená piva vaří desítky pivovarů v Česku, a to včetně největších průmyslových. Restaurace na ně lákají netradičními irskými jídly, současně nabízejí velikonoční pivní speciály. Uvedl to Petr Míč z marketingu plzeňského minipivovaru Purkmistr.
Tento minipivovar nabídne od čtvrtka, tedy den před svátkem, zelené pivo s jarní příchutí tří bylinek, které rostou hlavně v Irsku, například mařinky a meduňky. A dále polotmavý silný, svrchně kvašený patnáctistupňový Weizenbock, který se vařil už ve středověku a v období půstu byl jediným povoleným zdrojem energie, uvedl Míč. Loni byl o zelené pivo obrovský zájem, poznamenal.
Zelené pivo nabídne od čtvrtka také plzeňský klub Zach's Pub v centru města. K dispozici bude irské pivo Guinness a polévka Shamrock (z trojlístků a brokolice), uvedl majitel Karel Zach. Guinness je jako nejslavnější černé pivo světa podle Zacha vlajkovou lodí svátku. Slaví se (svátek svatého Patrika) po celém světě, barví se řeky na zeleno, je to skutečně fenomén, který má globální význam, dodal.
Zelená a velikonoční piva nabízí každoročně také minipivovar U Stočesů v Rokycanech. I Prazdroj připravuje na Velikonoce speciální nápoj. Na čepech téměř 3000 hospod bude speciální Velikonoční Zlatá 13 od značky Master inspirovaná tradicemi středověkých mnichů, jimž nefiltrované pivo plné přírodních látek dodávalo energii během šestitýdenního půstu mezi Popeleční středou a Velikonocemi, řekla mluvčí pivovaru Jitka Němečková.*