Výroba příměsí do bionafty loni v ČR meziročně klesla

V České republice se v loňském roce vyrobilo necelých 149 tisíc tun takzvaných metylesterů mastných kyselin (FAME), které se používají jako bionafta nebo biosložka do směsné motorové nafty. Meziroční pokles činí 11,2 procenta. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Už předloni byla tuzemská výroba FAME nejnižší od roku 2009, kdy činila necelých 155 tisíc tun. Loni navíc stát zavedl spotřební daň na některá vysokoprocentní biopaliva. Mluvčí Ministerstva průmyslu František Kotrba již dříve řekl, že se tím víceprocentní paliva stala zcela neprodejná a na trhu se od začátku roku 2016 prakticky nevyskytují. "Nikdo je nezakázal prodejcům prodávat. Protože jsou ale tak drahé, že nejsou konkurenceschopné vůči motorové naftě, tak je nikdo nekupuje," potvrdil předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček. Například čistá bionafta FAME B100 podléhá od loňska spotřební dani 4,59 Kč/litr. U směsné motorové nafty SMN B30 se pak sazba spotřební daně zvýšila ze 7,66 Kč na 9,26 Kč za litr. U Etanolu E85 se vratka daně za líh v palivu naopak snížila z 12,84 Kč/l na 10,23 Kč/l. Nízkoprocentně přimíchaná biosložka ve fosilním palivu zůstává i nadále bez daňové i jiné státní podpory. Podle dat MPO loni klesla i celková domácí spotřeba FAME, a to o 6,6 procenta na 259 tisíc tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down