Do Česka se tento týden po dlouhé a mrazivé zimě vrátily z teplých krajin první vlaštovky, které jsou odpradávna předzvěstí přicházejícího jara. Objevily se už na několika místech Česka, takže letos už neplatí oblíbené lidové rčení, že jedna vlaštovka jaro nedělá. Ornitologové v přírodě spatřili také několik čápů.
Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické řekla, že hejno patnácti štěbetajících vlaštovek zahlédli lidé ve středu na nebi v Mutěnicích na Hodonínsku. Od té doby se vlaštovky objevily na dalších několika místech Česka. "Přílet vlaštovky je opravdu velmi úzce svázán s prvním jarním dnem, proto není divu, že se symbolem jara stala právě ona," podotkla.Vlaštovky patří mezi dálkové migranty. Zimují v jižní a střední Africe a při příletu do Česka mají za sebou cestu dlouhou až deset tisíc kilometrů, kterou zvládnou přibližně za čtyři týdny. Na podzim jim ale cesta do teplých krajin trvá o dva týdny déle. "Ptáci pospíchají na hnízdiště, kde po dlouhé cestě potřebují rychle obnovit tukové zásoby," zdůvodnila rychlejší přelet vlaštovek do Česka Dobruská.
Vlaštovky jsou drobní pěvci, hnízdící ve většině případů v blízkosti člověka. Jsou rozšířené po celé Evropě, lze je najít i v Africe, Asii a Americe. Miskovité hnízdo dovedně slepené z kuliček bláta si staví nejraději uvnitř hospodářských budov nebo v průjezdech a chodbách domů. Živí se hmyzem, který obratně chytají za letu.*
Vlaštovka je jedním z pěti druhů, jejichž přílet sledují děti i dospělí v celé Evropě v rámci kampaně Jaro ožívá na stránkách www.springalive.net.