31.03.2017 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Studie: Počty vlků v Beskydech dlouhodobě stagnují

Počty vlků v Beskydech dlouhodobě stagnují. Vliv na velikost vlčí populace má zřejmě i legální lov těchto šelem na Slovensku. Ukazuje to nová studie publikovaná ve vědeckém časopise Plos One, řekl dnes Jan Piňos z Hnutí Duha Olomouc.
"Vlci, kteří jsou na Slovensku legálně loveni, zůstávají na území Chráněné krajinné oblasti Beskydy stále velmi vzácní. Oproti tomu přítomnost rysa ostrovida, který je celoročně chráněný v České republice i na Slovensku, je mnohem častější," uvedl Piňos.

Výzkum je založen na analýze dat, které byly získány při desetiletém monitoringu šelem v letech 2003 až 2012 a kromě odborníků z Česka se na něm podíleli i ze vědci ze Švédska či Španělska. "V období monitoringu bylo každý rok na Slovensku zabito 74 až 159 vlků. Navzdory tomu, že nejbližší smečky na Slovensku se vyskytují jen deset až padesát kilometrů od českých hranic, vlk byl v Beskydech v posledních deseti letech velmi vzácným druhem. Celkově byl zaznamenán během zimního stopování čtrnáctkrát, méně častěji než rys ostrovid," uvedl Piňos.

Dodal, že zvyšující se počet vlků ulovených na Slovensku zvyšoval počet záznamů vlka v Beskydech v následujícím roce. "Tato závislost může být vysvětlena lovem na Slovensku, kdy ztráta jednoho vlka z rodičovského páru vede k rozpadu smečky a ke zvýšenému rozptylu jedinců, kteří se častěji mohou vyskytnout v okrajových oblastech, jako jsou Beskydy," míní Piňos.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down