Světová produkce vína se loni snížila o 3,2 procenta na 267 milionů hektolitrů, méně révy se vypěstovalo především ve Francii a v Argentině. Hlavním důvodem bylo špatné počasí, uvedla Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). V České republice produkce loni dosáhla 686 tisíc hektolitrů proti 819 tisícům hektolitrů v předloňském roce, který byl rekordní. Vyplývá to z údajů, které poskytl Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).
Sklizeň hroznů poškodily záplavy, sucha, mrazy a krupobití v Evropě a Jižní Americe. Francie, která je po Itálii druhým největším pěstitelem vína na světě, loni vypěstovala o 3,5 milionu hektolitrů vína méně. Argentina, devátý největší producent, pak zaznamenala pokles o 3,9 milionu hektolitrů. Procentuálně nejvíce se ale propadla produkce vína v Brazílii a v Maďarsku. Zatímco v Brazílii se vypěstovalo o 55 procent méně vína, v Maďarsku o 38 procent méně. Sklizeň hroznů v Latinské Americe negativně zasáhl klimatický jev El Niňo a zvýšená vlhkost, zatímco produkci v Jihoafrické republice snížilo sucho. Pěstitelská plocha ve světě zůstává stabilně na 7,5 milionu hektarů. Vinohrady přibyly v Číně, ubylo jich naopak v Turecku a Portugalsku. V Itálii, Francii, Španělsku, Číně a Turecku se dohromady vypěstuje více než polovina celosvětového objemu révy.
Co se spotřeby týče, ve světě se loni vypilo 242 milionů hektolitrů vína, což je proti roku 2015 mírný nárůst. Pořád je to ale výrazně méně než v období před světovou finanční krizí.*