Přes odpor rakousko-uherských úřadů vznikl roku 1867 ve Volešníku (dnes Olešník) na Českobudějovicku včelařský spolek Dzierzon. Sdružoval jihočeské chovatele, dva roky poté přesídlil do Českých Budějovic, kde tak nyní včelaři slaví 150 let. V jižních Čechách působí asi šest tisíc včelařů, pečují o 60 tisíc včelstev. Více než nemoc varroóza je trápí krádeže včelstev. Řekl to jednatel českobudějovické organizace Českého svazu včelařů Stanislav Pokorný.
Na Českobudějovicku je přes 1200 včelařů s 12 tisíci včelstvy, jeden má i 130 včelstev. Bojují s varroózou. "Nezbavíme se jí. Jenom je třeba ji držet na mírné hranici, aby s ní byly včely schopné bojovat, protože se k ní vždy přiřadí viry a ty jsou daleko nebezpečnější," říká jednatel. Ještě víc je trápí krádeže včel, hlavně v pohraničí. Zatímco Český svaz včelařů má podle Pokorného jednu z nejlepších metodik ošetřování proti varroóze, v jiných zemích kvůli ní hyne více včel. "A ten, kdo o ně přišel, je ukradne. Včely se kradou i na objednávku," řekl Pokorný.
Sám má osm včelstev u Hluboké nad Vltavou. Začal včelařit s tchánem před 36 lety. Základ spolkové činnosti vidí v tom, že si včelaři navzájem pomáhají. "Ať čtu jakékoli knížky, tak se nedozvím to, co díky spolku. Nejlepší informátor je hospoda. Na akcích se dozvím novinky, staré věci i chyby a hlavně si lidé poradí: Češi umí, každý přijde s nějakým vynálezem."
*