Plocha osetá geneticky modifikovanými (GM) plodinami po poklesu v roce 2015 loni opět vzrostla, hlavně díky Brazílii a Spojeným státům. Celkem bylo GM plodinami osázeno rekordních 185,1 milionu hektarů, o tři procenta více než v roce 2015. Uvedla to mezinárodní organizace pro zemědělské biotechnologie ISAAA, která sleduje a podporuje využívání biotechnologií v zemědělství.
Největším pěstitelem GM plodin jsou Spojené státy, kde se plocha osetá těmito plodinami zvýšila o tři procenta. V Brazílii, která je druhá největší, se výměra plochy zvýšila o 11 procent. Obě tyto země mají na celosvětové výměře plochy oseté GM plodinami podíl 66 procent.
Naopak v Argentině plocha osetá GM plodinami klesla o tři procenta, hlavně kvůli nižšímu výsevu sójových bobů, protože zemědělci začali místo sóji více pěstovat kukuřici a slunečnici. Nízké ceny bavlny a vysoké zásoby způsobily pokles ploch osetých biotechnologickými plodinami v Číně o 24 procent. Do Číny se některé druhy GM kukuřice a sóji mohou pouze dovážet a nesmějí se tam pěstovat.
Předseda ISAAA Paul Teng upozornil, že k celosvětovému růstu přispěly různé faktory. Částečně oživily ceny komodit, což mělo pozitivní dopad zvláště na pěstování v USA. V některých zemích zvýšilo pěstování těchto plodin i příznivé počasí. Hlavním pohonem však podle něj zůstává skutečnost, že farmáři oceňují přínosy těchto plodin jako vyšší produktivita a ziskovost.
Podle údajů výzkumné společnosti Cropnosis se loni zvýšil o tři procenta také prodej semen GM plodin. Hodnota trhu činila 15,8 miliardy USD (386,8 miliardy Kč). Na celosvětových příjmech z komerčního prodeje plodin, které činily 45 miliard USD, tak měla semena GM plodin podíl 35 procent, napsal Financial Times.*