Ve vodních tocích Dyje, Jevišovka a Labe byly opakovaně zaznamenány pozitivní nálezy bakterie Ralstonia solanacearum, která způsobuje hnědou hnilobu napadající brambory, rajčata, lilky a řadu dalších rostlin. Závlahová voda z těchto toků, v níž je bakterie přítomna, může být závažným zdrojem infekce jejích hostitelských rostlin. Z těchto důvodů vydal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský nařízení o mimořádných rostlinolékařských opatřeních, upozornila jeho mediální zástupkyně Ivana Kršková.
Ve vydaném nařízení jsou vymezeny konkrétní úseky vodních toků, které jsou na základě opakovaného výskytu bakterie označeny za zamořené. Na Dyji jde o úsek protékající katastry Tasovic a Hodonic a přibližně dvoukilometrový úsek kolem mostu v Hevlíně na Znojemsku. Na Jevišovce je zamořený tok v Hrušovanech nad Jevišovkou, na Labi úsek v Lukovně na Pardubicku.
Nařízení o mimořádných rostlinolékařských opatřeních se vztahuje také na pozemky zavlažované vodou z těchto úseků. Stanoveny jsou i způsoby a podmínky pro nakládání s nesadbovými hlízami bramboru pravděpodobně zamořenými bakterií ze závlah vodou označenou jako zamořenou. Jejich zpracování je možné, avšak jen po předchozím ohlášení ústavu, který bude provádět vzorkování a testování odpadních vod a kalů.
Součástí nařízení jsou podmínky pro profesionální pěstitele brambor, rajčat a lilku a zpracovatele brambor podezřelých ze zamoření bakterií. Ti jsou v souladu s platnou legislativou povinni čistit a dezinfikovat objekty a předměty, které přišly do kontaktu s rostlinným materiálem označeným za pravděpodobně zamořený bakterií, a nakládat stanoveným způsobem se zbytky rostlin a hlíz.
Bakterie Ralstonia solanacearum je škodlivý organismus, který je zakázán zavlékat a rozšiřovat na území Evropské unie. Kromě brambor, rajčat a lilku napadá i řadu dalších rostlin, včetně volně rostoucích a plevelných.
První prokázaný výskyt v České republice je z roku 2010. Postupně se objevovaly nálezy v hlízách i říční vodě, loni poprvé také v hostitelských rostlinách na naplaveninových ostrůvcích nebo na březích Dyje. Konkrétně šlo o lilek potměchuť.*