Schodek agrárního zahraničního obchodu se letos v 1. čtvrtletí meziročně snížil o 1,7 miliardy korun na 5,2 miliardy Kč. Celkový obrat klesl o 2,5 procenta na 104,2 miliardy korun. Agrární vývoz klesl o 0,4 miliardy korun na 49,5 miliardy, dovoz však klesal rychleji, meziročně o 2,1 miliardy korun na 54,7 miliardy. Údaje dnes zveřejnilo Ministerstvo zemědělství. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky jde zatím o průběžné čtvrtletní údaje, ze kterých nejde vyvozovat zásadní výstupy. Podle Agrární komory ČR jde však o potvrzení dlouhodobého negativního trendu poklesu významu českého zemědělství.
Vyvážené agrární zboží činilo 4,7 procenta celkového českého zahraničního obchodu, u dovozu to bylo 5,9 procenta, což jsou podle resortu v obou případech podprůměrné hodnoty. Stále se z ČR nejvíce vyvážely cigarety, pšenice, pekařské zboží a přípravky používané k výživě zvířat. Naopak do ČR se nejvíc vozilo ve čtvrtletí vepřové maso, meziročně se hodnota této importované komodity zvýšila o 13,6 procenta na 3,5 miliardy korun. Při pohledu na objem obchodovaného masa ale není nárůst tak vysoký, meziročně se zvýšil o 200 tun na 62 300 tun. Za masem následoval import čokolády a ostatních kakaových přípravků, pekařského zboží, cigaret, sýrů a tvarohu.
Podle ministra je pozitivní, že se zlepšilo saldo obchodu a že se navýšil stupeň krytí dovozu vývozem o 2,5 procentního bodu na 90,4 procenta.
Více než pětinu agrárního zboží Češi vyvezli do Německa, skoro stejný objem na Slovensko. S odstupem deseti procentních bodů následovalo Polsko, dále Itálie, Rakousko a Maďarsko. Meziročně se o více než třetinu na 238 milionů korun zvýšil export do Číny, která byla loni podle celoročních výsledků na 27. místě mezi exportními partnery. V prvním čtvrtletí si polepšila o pět příček na 22. místo.
Do ČR se naopak zboží nejvíce vozilo z Německa, Polska, Slovenska, Nizozemska, Španělska a Itálie. Z mimounijních zemí byly hlavními dodavateli Čína a Turecko s podílem importu zboží v hodnotě 1,4, respektive 1,3 procenta.*