Šumavský park připravil 123 výprav do divoké přírody s průvodcem

Celkem 123 výprav do divoké přírody připravil letos Národní park Šumava (NPŠ). Průvodci divočinou vstupují do desáté sezony. Nabízejí výpravy za poznáním nejrozsáhlejších oblastí, kde mají od nepaměti domov také velká zvířata, která jinak z volné přírody téměř vymizela, řekl mluvčí NPŠ Jan Dvořák.

Letos se nabídka rozšířila o trasu po kvildských pláních startující z Horské Kvildy. Za poznáním nivních společenstev se mohou lidé vydat podél "travnaté Vltavy", známé jako řeka Řasnice. "Účastníci se leckdy diví, že hned za vsí opouštíme cestu a značenou trasu a vydáváme se lesem nazdařbůh. Prý je to nikdy nenapadlo, jedině snad při sbírání hub, ale to mají zcela jiné zájmy než přemýšlet o síle přírody," řekl průvodce Josef Pecka. Největším zážitkem bývá setkání s tetřevem, rysem nebo jelenem. "I pouhé mihnutí naší největší středoevropské kočky, rysa ostrovida, přes cestu zanechá v lidech hluboký zážitek i hlavní téma hovorů," dodal.

Poprvé se výpravy za šumavskou divočinou konaly v srpnu 2008 a směřovaly například do Vltavského luhu, Modravských plání a do kaňonu Křemelné. "Tato území dodnes lákají, a i když se postupně přidávaly další trasy a každý rok se nabízejí novinky, tak zůstávají mezi nejpoptávanějšími," uvedl Josef Štemberk ze Správy NPŠ.

Oblíbené jsou také výpravy do jinak nepřístupných rezervací v CHKO Šumava a nová cesta na vrchol Ostrý.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down