Veterináři evidují zvýšený počet hlášených podezření na otravu včelstev

Veterináři evidují zvýšený počet hlášených podezření na otravu včelstev. V posledním měsíci, kdy se začala stříkat řepková pole přípravky na ochranu rostlin, jich je čtrnáct. Loni jich bylo celkem 22, v osmi se podezření na otravu potvrdilo. Informoval o tom Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).

Tento problém podle Majera řeší veterináři každoročně. Připomínají, že před aplikací přípravků, které jsou nebezpečné pro včely, mají pěstitelé zákonnou povinnost nahlásit dva dny před aplikací svůj záměr dotčeným včelařům a obecnímu úřadu.

Úřední veterinární lékaři každoročně řeší hromadné úhyny včelstev zejména v období květu řepky a s tím spojeným chemickým ošetřováním této plodiny, uvedla SVS. Pěstitelé si také musí zjistit, kde jsou včelstva do vzdálenosti pěti kilometrů od pole, které má být ošetřené.

Pokud veterináři mají pochybnosti o příčině úhynu včel, zajistí spolu s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ) odběr vzorků uhynulých včel a rostlin do 72 hodin od aplikace přípravků. V případě potvrzení účinných látek ve vzorcích včel a porostu je dále na ÚKZÚZ, aby prokázal a případně sankcionoval ošetřovatele porostu, připomněli veterináři. Dodali, že se nebezpečné přípravky mohou aplikovat až v době, kdy včely nelétají.

Ne všichni včelaři úmrtí včel s podezřením na otravu nahlásí. Řada chovatelů totiž nekontroluje svá stanoviště denně. Většina včelařů v ČR chová včely jako koníček a zpravidla má více času na kontrolu stanoviště jen o víkendech, doplnila SVS.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down