Vláda se má vrátit k debatě o podpoře obslužnosti venkova. Pomoci by mohl prodej základních potravin v partnerských pobočkách pošty nebo podpora pojízdných prodejen. Prodej potravin v malých obcích by se pak mohl označit za veřejnou službu. Navrhuje to ministerstvo zemědělství. Venkov by mohlo zatraktivnit také rychlé internetové připojení. Do venkovských oblastí, kde žije necelá třetina českého obyvatelstva, se ročně investují desítky miliard korun. Populace v nich roste rychleji než ve zbytku republiky, což ale neplatí o nejmenších obcích, které zanikají.
Jednotlivé resorty by měly podle ministra zemědělství Mariana Jurečky do konce srpna předložit konkrétněji rozpracované úkoly, celkový výstup by pak měl být v září před volbami. Že by šlo jenom o předvolební slib, Jurečka odmítl. Některé věci by se podle něj mohly naplnit i v rámci mandátu současné vlády.
Podle ministerstva by za splnění některých podmínek bylo možné označit zajištění potravinové obslužnosti v obcích pod 1000 obyvatel za veřejnou službu, která by měla nárok na veřejnou podporu. Dotace by tak sloužila výhradně na částečné pokrytí vynaložených mzdových prostředků, včetně pojistného na sociální a zdravotní pojištění personálu prodejny, upozorňuje ministerstvo. O přidělení podpory a její výši by rozhodovalo tamní zastupitelstvo. Maximum podpory by bylo stanovené nepřímou úměrou na základě počtu obyvatel dané obce.
Kromě využití klasických prodejen by se pak mohla podporovat i alternativní řešení, jako jsou pojízdné prodejny. Další možností je pak spolupráce s Českou poštou, respektive potraviny by se mohly prodávat tam, kde jsou její smluvní zástupci.*