Sněmovna schválila pravidla náhrady škod při porušení hospodářské soutěže

Pravidla pro náhradu škody způsobenou porušením hospodářské soutěže se zřejmě sjednotí s ostatními zeměmi Evropské unie. Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila návrh nového zákona o náhradách škody způsobených porušením pravidel hospodářské soutěže, který se na základě evropské směrnice sjednocuje. Zákon zavádí přesnější a komplexnější pravidla pro případy civilních soudních řízení o náhradách škody. Nyní ho dostane k projednání Senát.

Zákon mimo jiné stanoví, pokud hospodářskou soutěž omezí společným jednáním více škůdců, pak nahradí tuto škodu společně a nerozdílně. Soud nebude mít právo rozhodnout, že ji nahradí podle své účasti na škodlivém následku. Škoda se má nahrazovat v plné výši, ale náhrada nesmí vést k nadměrnému obohacení. Právo na náhradu se promlčí po pěti letech.

Pokud některý ze členů kartelu poskytne antimonopolnímu úřadu informace o kartelu a svojí účasti v něm, bude mu moci úřad v rámci programu shovívavosti odpustit pokutu. Takový člen kartelu se pak podle zákona stane spolupracujícím škůdcem.

Vláda uvádí, že rozdílná pravidla pro vymáhání náhrady škody v jednotlivých členských státech unie nepříznivě ovlivňují hospodářskou soutěž a vnitřní fungování trhu EU. Nerovné podmínky pro uplatňování práva na náhradu újmy v jednotlivých zemích mohou vést ke konkurenční výhodě některých podniků, které sídlí v členských státech, jejichž právní úprava náhrady je výhodnější. To může mít i vliv na usazování firem v členských státech. Směrnice proto vyžaduje, aby všechny členské státy měly minimálně sjednocena základní pravidla zajišťující účinnou právní ochranu, která zajistí soukromoprávní vymáhání škody. Tímto prvkem jsou pak žaloby na odškodnění.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down