Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského zaznamenali na různých místech republiky výskyt bekyně zlatořitné, jejíž housenky způsobují holožíry převážně na silničních stromořadích ovocných druhů. Místy se letos hojně vyskytla také předivka brslenová, kdy jsou celé keře a stromy opředeny pavučinovými vlákny a odlistěny. Uvedla to mediální zástupkyně kontrolního ústavu Ivana Kršková.
Oblasti výskytu škůdce bekyně zlatořitné oznamuje Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému (ÚKZÚZ) Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které zabezpečuje ošetření napadených stromů.
V souvislosti s tímto škůdcem bylo zaznamenáno, že některé osoby mohou v bezprostřední blízkosti napadených stromů pocítit zdravotní komplikace – například uvolněné chloupky při svlékání housenky mohou vyvolávat při kontaktu s lidskou kůží zarudnutí a vyrážky.
Další škůdce, předivka brslenová, je druh, který způsobuje škody holožíry na brslenech. V dubnu a květnu mladé housenky minují čerstvě vyrašené listy, později listy skeletují a spřádají hustým předivem do hnízd. Přestože napadení housenkami předivkou brslenovou je v současnosti silné, tento druh housenek na zeleni nepůsobí velké škody. Jakmile se housenky v průběhu června zakuklí, přestanou žrát a strom se velmi rychle olistí znovu. Tento druh na ovocné dřeviny nepřechází, informuje ÚKZÚZ.
Žádná opatření není potřeba plánovat, avšak v případě nutnosti je účinnou ochranou proti předivkám jarní postřik olejnatými přípravky nebo postřik insekticidy těsně před květem, doporučuje dozorový orgán.*