16.06.2017 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Průzkum: Obliba Evropské unie v členských zemích vzrostla

Popularita Evropské unie je v členských zemích znovu na vzestupu, i když mnozí požadují od svých vlád - nikoli od EU - větší aktivitu v otázkách obchodu a imigrace. Vyplývá to z průzkumu americké agentury Pew Research Center v deseti unijních státech. Česká republika do průzkumu zařazena nebyla.

Většina dotázaných se v devíti z deseti zemí vyslovila o EU příznivě, napsala agentura AP. Analytici to přisuzují hospodářskému oživení kontinentu a klesající nezaměstnanosti. V Polsku má například EU podporu 74 procent obyvatel, v Německu 68, v Maďarsku 67 a ve Švédsku 65 procent. Oproti loňsku se podpora EU zvýšila v Německu o 18, ve Španělsku o 15, v Nizozemsku o 13 a v Británii o deset procent.

V průměru se Evropané k unii vyslovují z 63 procent příznivě a ze 34 nepříznivě. Loni byl poměr 51 ku 47. Výjimkou je Řecko, kde EU podpořila jen třetina dotázaných. Země je v těžké situaci a je vystavena silnému tlaku EU, aby zavedla tvrdá úsporná opatření. I tak ale 54 procent Řeků chce v EU zůstat. Průzkum podle AP naznačil, že mnoho lidí si přeje, aby o otázkách obchodu a pohybu lidí rozhodovaly národní vlády, nikoli EU. Dvě třetiny lidí chtějí, aby příchod lidí z jiných členských zemí EU kontrolovaly místní úřady.

V Británii, která se loni v referendu rozhodla unii opustit, má o ní příznivý názor 54 procent dotázaných a 40 procent ji odmítá. Osmačtyřicet procent Britů si myslí, že odchod z EU je špatný, 44 procent dotázaných brexit schvaluje. Průzkum společnost Pew Research Center provedla v Británii, Francii, Itálii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Řecku, Španělsku a ve Švédsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down