Senátní výbor pro životní prostředí nepodpořil zákaz kožešinových farem. Během včerejšího jednání se ve výboru nenašlo dost hlasů, které by Senátu doporučily zákon podpořit. Nebylo tak přijato žádné usnesení. Senát o normě bude rozhodovat na své červencové schůzi. Podle návrhu zákona by zákaz kožešinových farem v České republice měl začít platit od konce ledna 2019. Senátoři nad zákonem dlouze debatovali, část z nich kritizovala způsob odškodnění, na které budou mít majitelé farem nárok.
V České republice je v současné době devět kožešinových farem, které se zaměřují hlavně na chov norků a lišek. Ročně jich je kvůli kožešinám usmrceno plynem asi 20 000. Příznivci zákona poukazují na krutý způsob, jakým jsou zvířata zabíjena i chována.
Novela zákona o ochraně zvířat proti týrání má zakázat ‘chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin‘. Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií. Normu předložila skupina poslanců. Argumentovali etickými důvody i tím, že podmínky na farmách, byť splňují standardy, neodpovídají potřebám divokých zvířat. Podle důvodové zprávy platí úplný zákaz chovu kožešinových zvířat ve Velké Británii, Nizozemsku, Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině a Makedonii. Zákaz má podporu ochránců zvířat a části veřejnosti. Zhruba 46 000 lidí podpořilo přijetí zákazu podpisem petice.
Provozovatelé farem by v případě, že zákaz potvrdí i Senát a prezident, mohli žádat kompenzace od státu. Podrobnosti způsobu a rozsahu kompenzace má stanovit vyhláškou Ministerstvo zemědělství. Výše příspěvku by neměla přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let.*