Myslivci musí do soboty nainstalovat pachové ohradníky, jinak jim hrozí pokuta

Myslivci musí do soboty nainstalovat na Zlínsku pachové ohradníky, které mají zabránit divočákům vybíhat z území zamořeného africkým morem prasat. Státní veterinární správa to dnes oznámila v mimořádném veterinárním opatření na úřední desce. Pokud tak neudělají, hrozí jim pokuta do 50 000 korun pro fyzické osoby, do dvou milionů pro podnikající osoby nebo právnické osoby. Budou také muset doplňovat účinnou látku v ohradníku podle pokynů výrobce.

Ohradníky budou umístěny u silnic v zamořené oblasti okresu Zlín. Jak již oznámili v pondělí zástupci Zlínského kraje, mělo by jich být 10 000 až 12 000. Uživatelům honiteb by peníze na zřízení ohradníků mělo podle veterinářů vyplatit po zažádání Ministerstvo zemědělství. Podle odborníka z Českomoravské myslivecké jednoty Miloše Ježka to může být jedno z opatření, která by mohla v dané situaci pomoci.

Ohradníky budou lemovat silnici z Lukova do Fryštáku, dále přes Zlín, Lípu, Slušovice až do Hrobic v celkové délce zhruba 50 kilometrů. Jejich nainstalování má podle předsedy Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeňka Hluštíka zajistit pro krajský úřad soukromá firma.

Pachové ohradníky se podél silnic ve Zlínském kraji používají už několik let. Především mají zabránit střetům aut se zvěří. Používaná pěna obsahuje směs pachů spáleniště, predátorů a člověka, což na zvířata působí odpudivě, a těmto místům se proto mají tendenci vyhnout.

Pořízení nových pachových ohradníků přijde podle mluvčí hejtmanství Renaty Janečkové na 250 000 až 300 000 korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down