Tlak zemí V4 na Brusel kvůli dvojí kvalitě potravin přináší výsledky

Tlak zemí V4, tedy České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska kvůli dvojí kvalitě potravin v Evropské unii má podle premiéra Bohuslava Sobotky úspěch a přináší výsledky. Včerejší vyjádření šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, že problém není nevýznamný a bude se mu věnovat plná pozornost, vnímá předseda české vlády jako závazek k hledání účinného řešení. Sobotka to uvedl v komentáři.

O dvojí kvalitě potravin jednal včera v Bruselu za země V4 s Junckerem slovenský premiér Robert Fico. Evropská komise bude záležitosti podle svého šéfa věnovat plnou pozornost. Předložení nové legislativy teď Juncker nepředpokládá, do budoucna ho ale nevyloučil.

"V Evropské unii musí být jedna kvalita potravin pro všechny, a to ta nejvyšší. Evropská komise a EU mají jako jediné možnost tuto situaci systémově vyřešit. Na tom budeme trvat i nadále a dnešní slova Jeana-Claudea Junckera vnímám jako závazek z nejvyššího místa Evropské komise přijít se skutečnými a účinnými řešeními," uvedl premiér. Podle něj po opakovaných urgencích zemí V4 vedení komise uznalo, že problém je nutné řešit. Silný tlak států Visegrádu má úspěch a přináší výsledky, dodal Sobotka.

Visegrádské země kritizují to, že stejné výrobky se stejným názvem mají v různých státech jiný obsah. Rozdíly v kvalitě prokázala studie, kterou si nechalo vypracovat české Ministerstvo zemědělství. Podle výsledků ve stejných masných výrobcích tak někde bývá méně masa, v ovocných méně ovoce.

Podle premiéra dvojí kvalita potravin představuje diskriminaci lidí v některých státech a stávají se z nich spotřebitelé druhé kategorie, což ohrožuje jejich důvěru v evropskou integraci. Dvojí kvalita potravin na společném trhu je podle Sobotky pro Českou republiku a další státy V4 nepřijatelná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down