Minulý týden dominoval zpravodajským relacím africký mor prasat. Veterináři přijali , jak jim velí zákon, nezbytná opatření a Českomoravská myslivecká jednota vyzvala své členy k masivnímu odlovu divokých prasat, aby se choroba nerozšířila. Podle myslivců je situace kritická, protože rozšíření afrického moru by mělo katastrofální dopad na populaci divočáků a přineslo by řadu negativních jevů, kterými budou kromě myslivců postiženi také zemědělci a zpracovatelé masa.
Současná starost myslivců o zemědělce je v pravdě dojemná. Přemnožená divoká prasata jsou již řadu let realitou nejen Zlínska, kde se nákaza objevila, ale celé České republiky. Jejich stáda působí každoročně stamilionové škody na zemědělských pozemcích, plodinách i v lesních porostech a myslivce to nikdy nijak zvlášť nezajímalo. Což potvrzují statistiky, podle nichž počet divočáků, které loni ulovili, meziročně klesl o téměř dvacet dva tisíc. Bylo tedy zřejmě jen otázkou času, kdy přemnožení černé zvěře u nás zhorší i nákazovou situaci.
Vše by měla vyřešit novela mysliveckého zákona, kterou má projednat ještě letos Poslanecká sněmovna. Tu však zemědělci, kteří na současnou podobu myslivosti u nás doplácejí nejvíc, téměř jednohlasně kritizují a o její účinnosti pochybují. Navrhovaná novela totiž jejich případné žádosti o náhradu škod způsobených zvířaty podmiňuje realizací řady opatření, která by měla myslivcům odstřel zvěře na jejich polích usnadnit. Konat tedy musejí nejprve poškození a teprve pak ti, kteří jsou za škody odpovědní. Je samozřejmě nesmyslné, aby pěstitelé osévali svoje pozemky podle požadavků myslivců, ale pokud novela projde, nic jiného jim zřejmě nezbude. Vzájemné dohody mezi zemědělci a uživateli honiteb jsou totiž stále obtížnější a vztahy se přiostřují. Přitom zemědělství a myslivost by měly být, tak jako je tomu u našich západních sousedů a jak tomu bývalo kdysi i u nás, spojené nádoby. Jenže k tomu novela zákona o myslivosti určitě stačit nebude.