Veterináři dnes povolí odstřel divočáků v ohnisku nákazy africkým morem prasat na Zlínsku, kde to dosud bylo zakázané. Mimořádné opatření vydá Státní veterinární správa (SVS) odpoledne. Řekl to Petr Majer z tiskového oddělení SVS. Odstřel divokých prasat budou zajišťovat pouze vybraní a proškolení lovci z mysliveckých sdružení a honebních společenství. V takzvané červené zóně však zůstane 115 hektarů nesklizených zemědělských plodin, ve kterých bude lov nadále zakázán.
"Budeme obcházet místa, o kterých víme, že se zde černá zvěř zdržuje. Ale není to tak, že hned dneska padne 50 prasat," uvedl předseda Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeněk Hluštík. Myslivci, kteří se o odstřel postarají, už podle něj absolvovali veškerá potřebná školení. Poslední se na Zlínsku uskutečnilo minulý týden.
Na oficiální vydání mimořádného opatření povolujícího odstřel v ohnisku nákazy čekají například členové Mysliveckého spolku Lukov-Vlčková. Jeho předseda a zároveň starosta Lukova Jiří Jangot řekl, že spolek už vytipoval čtyři až pět lidí, kteří absolvovali potřebná školení a budou divočáky střílet. "Měli by to být zkušení chlapi, kteří dokážou odlovit prase bez následných dosledů a hledání," uvedl Jangot.
Podle zlínského hejtmana Jiřího Čunka mají přísná opatření své opodstatnění. "Občané, kteří nejsou myslivci, ani neví, že když to prase trefí klidně takzvaně na komoru, nebo do srdce, tak ono nepadne hned, ale běží a ztrácí krev třeba několik desítek metrů. My potřebujeme, aby prasata zůstala v tom území. To znamená tam, kde by to bylo tak, že to prase může běžet ještě kilometr dva tři, tak, aby se nám dostalo mimo toto území a mohlo infikovat jinde," řekl Čunek.*