Stát nejedná při zákazu těžby zdravých borovic a smrků dostatečně razantně a komplexně, uvedl předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR František Kučera. Na rozšíření kůrovce podle něj nese vinu i správa státních lesů. Vypisuje dlouhodobé tendry na těžbu dřeva na pozemcích ve vlastnictví Lesů ČR. Nedokáže potom přinutit těžařské společnosti, aby dostatečně rychle kůrovcové dřevo odstraňovaly, domnívá se.
Kučera se domnívá, že opatření měla přijít daleko dřív. Je to podle něj chytání kočky za ocas, komentoval dnešní rozhodnutí Ministerstva zemědělství. Kůrovec podle něj nemá na podzim už tendenci ke množení, je jen zavrtaný ve stromech. Kroky měly přijít začátkem léta nebo v jarních měsících, aby kalamita byla potlačena, řekl. Stát by měl celou situaci řešit jako celek, tedy včetně problematiky přetížení menších cest těžebními vozidly, situaci místo ministerstva měla podle něj řešit celá vláda.
Jak sdělil Kučera, původní návrh ministerstva měl zastavit úmyslné těžby až do konce března. Proti tomu se sdružení postavila, dřevozpracující podniky by zkolabovaly, vlastníci lesů by neměli finanční prostředky, aby mohli dál fungovat, protože by v prvním čtvrtletí v místech, kde není kalamita, nemohli těžit. Vlastníci by museli propustit zaměstnance, protože by neměli tři měsíce práci, dodal.
Kompenzaci podle Kučery dostanou vlastníci lesa pouze ze standardních dotačních programů, jako je Program rozvoje venkova, nebo z peněz přerozdělovaných Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem. Tato pomoc je však podle něj pomalá.*