Od října se sníží administrativní zátěž pro cukrovary, nebudou muset dávat tolik informací Evropské komisi jako doposud. O změně vládního nařízení dnes rozhodla vláda, sdělil její mluvčí Martin Ayrer. Stát se tak připravuje na konec cukerných kvót, který v Evropské unii přijde od října. Administrativní zátěž by měla cukrovarům klesnout o 40 procent.
"V současnosti cukrovarnické podniky poskytují zhruba 25 informací na 21 formulářích," uvedlo Ministerstvo zemědělství. Evropské komisi se budou nadále odesílat informace o průměrné ceně cukrové řepy, odhadu a konečné ploše cukrové řepy k výrobě bioetanolu a množství vyrobeného bioetanolu. Systém produkčních kvót cukru Evropské společenství zavedlo koncem šedesátých let.
"Po 49 letech se bude v Evropské unii znovu volně obchodovat s cukrem. Vnímám to jako velkou příležitost k rozvoji výroby cukru v České republice. Věřím, že i neregulované tržní prostředí dosavadní výsledky v pěstování cukrové řepy a ve výrobě cukru potvrdí a že příznivou bilanci výroby cukru se i nadále podaří udržet," uvedl dříve ministr zemědělství Marian Jurečka.
Cukru se v Česku v uplynulé kampani vyrobilo nejvíce za posledních 30 let, sdělilo Ministerstvo zemědělství. Jeho množství je prakticky stejné jako v roce 1989, i když plochy, kde se pěstuje cukrová řepa, klesly na polovinu. Na více než dvojnásobek se zvýšil výnos cukrovky. Agrární komora ČR doufá, že se podaří plochy pěstované cukrové řepy zachovat i po konci kvót.*