Veterináři letos vyjednali nebo aktualizovali 13 osvědčení, díky kterým se mohou živočišné produkty z tuzemska vyvážet do dalších zemí mimo Evropskou unii. Jde například o krmiva pro zvířata do Indie nebo do Tuniska, možnost vývozu mléčných výrobků do Koreje, plemenný skot do Turecka nebo o mléčné výrobky do Peru. Nejvíc se vyváží mléčné výrobky. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Další osvědčení jsou rozjednaná.
"Komoditou, kterou tuzemští producenti nejvíce vyvážejí do třetích zemí, jsou především mléčné výrobky. Zatímco v prvním pololetí loňského roku vyvezli zhruba 23 000 tun mléčných produktů, v prvních šesti měsících letošního roku to bylo téměř 26 000 tun," dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Podle něj ČR nejvíce mléčných výrobků vyváží do Malajsie, Bangladéše a Libanonu.
Vzrostl i vývoz krmiv z loňských 10 500 tun na 13 505 tun za pololetí, téměř polovina z nich směřovala do Ruska. Krmiva Češi vyváží také na Ukrajinu a do Turecka. Mírně na 1600 tun vzrostl i export masných produktů. Češi nyní jednají o možnosti vývozu do zpracovaných živočišných bílkovin do Thajska a vývozu vepřového masa do Austrálie. "V současnosti SVS jedná například o možnosti otevření hongkongského trhu pro české vepřové maso. Zájem o něj mají zatím dva výrobci," dodali veterináři.
ČR nejvíce exportuje do sousedních zemí. Schodek agrárního zahraničního obchodu se v pololetí meziročně zvýšil o dvě procenta na 11,8 miliardy Kč. Vývoz se snížil o 334,6 milionu korun na 101,1 miliardy korun a dovoz o 104,2 milionu korun na 112,9 miliardy korun.*